زنانی که از زنان دیگر متنفرند !

زنان غالباً نسبت به هم‌جنسان خود بسیار سختگیرترند.

( ریشه‌های روان‌شناختی )

طبق تجربیات روانشناسی بالینی”دختران نسبت به همدیگر رفتار بسیار بی‌رحمانه تری دارند و از هم انتقاد بیشتری می‌کنند “.

اکثر زن‌ها اگر بخواهند از زندگی گذشته خودشان به شما بگویند؛ خواهند گفت که حداقل یک زن دیگر، در برهه‌ای از زندگی‌شان آنها را به‌شدت پس‌زده است و یا حتی در جمع  مکرراً باعث عذاب و ناراحتی‌اش شده است.

 پژوهش‌ها چه می‌گویند؟ (بااینکه تحقیقات دراین‌باره سخت و پیچیده است، چون معمولاً افراد می‌خواهند که خودشان را سرآمد و بسیار اخلاقی نشان دهند).

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان در طول  سال‌های دانشگاه ممکن است نگرش منفی‌تری نسبت به انواع خاصی از زنان دیگر داشته باشند. 

وارانگالوا و همکارانش (2013) دریافتند که دانشجویان دختر علاقه‌ای به رابطه با دختری که به‌طور واضح بی‌پروا می‌باشد و دارای جاذبه جنسی بیشتری نسبت به خودشان است،  ندارند. درصورتی‌که پسران  علاقه‌مند رابطه با پسری این‌چنینی هستند. این مطالعه نشان داد که زنان به‌وضوح نسبت به چنین دخترانی حس منفی دارند.

ازنظر رقابت بین زنان، تحقیقات Benenson و همکارانش (2011) بسیار جالب است. بر اساس این مطالعات، زنان ممکن است نسبت به مردان در مورد محرومیت‌های اجتماعی حساسیت بیشتری داشته باشند و هنگامی‌که احساس کنند در حال نادیده گرفته شدن از طرف دیگران  هستند، اولین کاری که ممکن است انجام دهند مقصر جلوه دادن یک شخص ثالث (زن دیگر) انتقاد و تحریم او باشد. اینجا ظاهر شدن ناگهانی شخصیت یک زن قلدر و بزن‌بهادر جای تعجب ندارد!

علاوه بر این، نیکی کریک  که یک محقق معروف در تحقیقات جنسیتی است، می‌گوید:  زنان معمولاً به‌طور مرتب نسبت به هم پرخاشگری غیر فیزیکی دارند ( همدیگر را می‌رنجانند با هم قهر می‌کنند و یا با حرکات صورت برای همدیگر خط و نشان می‌کشند ) . او استدلال می‌کند:  به‌احتمال‌زیاد نگرش منفی زنان نسبت به هم باعث رخ دادن این اتفاقات است.

 در مطالعه‌ای که نگرش و رفتار پرخاشگرانه دختران و پسران کلاس چهارم و پنجم را موردبررسی قرار داده بود، کریک و بیگبی (1998) دریافتند که دختران به‌طور قابل‌توجهی بیشتر قربانی پرخاشگری غیر فیزیکی در رابطه‌های خود می‌شوند. (پسرها در این رابطه بیشتر تمایل به درگیری فیزیکی باهم دارند).

علت دیگر می‌تواند  تأثیر رابطه مادر و دخترش باشد . نظریه یادگیری اجتماعی به ما یادآوری می‌کند که کودکان برای یادگیری انواع رابطه، از الگوسازی و تقلید کردن استفاده می‌کنند.

واقعیت این است که در جهان رابطه برخی مادران با دخترهایشان زیاد مطلوب نیست. نکته مهم این است که  برای بسیاری از دختران، آنچه که مادرانشان می‌گویند و انجام می‌دهند درنهایت آزاردهنده است  و برای حفظ منافع شخصی خود بارها با او درگیر می‌شوند. 

تحقیقات نشان می‌دهد  که زنانی که دارای روحیه انتقادی هستند  اغلب توسط مادرانی بزرگ‌شده‌اند که خودشان را دوست نداشته‌اند و نسبت به زنان دیگر هم احساس رغبت زیادی نداشته‌اند.

عامل دیگری که در تحقیقات مشاهده‌شده است، اضطراب است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکثر انتقادهای زنان درواقع ناشی از احساس استرس و ناکافی بودن در بخشی از زندگی‌شان است که برای آنها بسیار ارزشمند است. به‌عنوان مثال، زنی که خودش در تربیت فرزندش دچار مشکل می‌باشد نسبت به زنان دیگری که در این رابطه موفق‌اند احساس بیزاری می‌کنند.

زنان همچنین نسبت به مردان حساسیت و اضطراب بیشتری نسبت به‌ظاهر خوددارند این به خاطر فشاری است که از طرف مردان و تبلیغات رسانه‌ها بر آنها تحمیل می‌شود که می‌گویند یک زن باید به‌نوعی خاص لاغر و زیبا باشد. این خود می‌تواند عامل بزرگی برای حسادت و بیزاری نسبت به زنانی باشد که از این صفات برخوردارند. جالب اینجاست که در یک مطالعه در سال 2012 از سوی اسنپ و همکارانش مشخص شد که زنان جوانی که از حمایت بالای خانواده خودشان برخوردارند و کمتر تحت تأثیر تبلیغات و رسانه‌های اجتماعی برای داشتن یک بدن لاغر و زیبا هستند اتفاقاً حس مثبت‌تری نسبت به بدن خوددارند. 

منابع :

Association for Psychological Science (2011, March 5). Mean girls and queen bees: Females threatened by social exclusion will reject others first. ScienceDaily. Retrieved September 17, 2013, from <a href=”http://www.sciencedaily.com¬ ” target=”_blank”>http://www.sciencedaily.com¬ </a>/releases/2011/02/110224121907.ht. 

American Psychological Association (1998, March 26). Boys And Girls Are Cruel To Each Other In Different Ways — But The Effects Are Equally Harmful. ScienceDaily. Retrieved September 24, 2013, from http://www.sciencedaily.com­/releases/1998/03/980326075743.htm

Shannon Snapp, Laura Hensley-Choate, Ehri Ryu. A Body Image Resilience Model for First-Year College Women. Sex Roles, 2012; DOI:  Springer Science+Business Media (2012, May 9). Self-worth needs to go beyond appearance, experts say. ScienceDaily. Retrieved September 17, 2013, from <a href=”http://www.sciencedaily.com¬ “

  1. Vrangalova, R. E. Bukberg, G. Rieger. Birds of a feather? Not when it comes to sexual permissiveness. Journal of Social and Personal Relationships, 2013

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *