10 ترس عمده مردم دنیا!

شما از آمپول‌ زدن می‌ترسید؟

 خب؛  شما تنها نیستید. طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا ، فوبیا شایعترین بیماری روانی در بین زنان و دومین مورد شایع در بین مردان است.

فوبیا تقریباً 10٪ از بزرگسالان ایالات متحده را در هرسال تحت تأثیر  خود قرار می دهد. این ترس ها معمولاً در دوران کودکی یا بزرگسالی پدیدار می شوند و تا بزرگسالی ادامه می یابند.

زن ها  تقریباً دوبرابر مردها از فوبیا تاثیر می گیرند.

توضیحات متعددی در مورد چرایی ایجاد فوبیا، از جمله تئوری های تکاملی و رفتاری وجود دارد. علت هر چه باشد ، فوبیا قابل درمان است و با تکنیک های روانشناختی و دارو به حداقل رسیده یا حتی از بین می روند.

اینجا ده مورد از شایع ترین فوبیاها در دنیا که منجر به ترس و علائم قابل توجهی مانند سرگیجه ، حالت تهوع و نفس نفس می شود، بیان می شود.

1- ترس از عنکبوت یا Arachnophobia

خود عنکبوت می تواند باعث ترس شود اما در بعضی موارد ، صرفاً تصویر آن یا فکر کردن به آن هم می تواند منجر به احساس ترس بیش از حد و وحشت شود.

چرا بسیاری از مردم از عنکبوتها وحشت دارند؟

در حالی که تخمین زده می شود 35000 گونه عنکبوت مختلف  وجود دارد اما فقط در حدود ده عدد از آنها تهدید واقعی برای انسان محسوب می شوند. یكی از رایج ترین توضیحات مربوط به این بیماری و هراسهای مشابه از حیوانات این است كه چنین موجوداتی یك زمانی برای اجداد ما كه فاقد دانش و ابزار پزشکی بودند ، تهدیدی جدی ایجاد كرده اند. در نتیجه بخاطر تکامل ترس از این موجودات در ناخودآگاه ما نقش بسته است.

2- ترس از مار یا Ophidiophobia

این هراس کاملاً متداول است و اغلب  دلایل آن به علل تکاملی ، تجربیات شخصی یا تأثیرات فرهنگی نسبت داده می شود. برخی تصور می کنند از آنجا که مارها گاهی سمی هستند ، اگر اجداد ما از چنین خطراتی دوری نمی کردند احتمال کمی برای زنده ماندن و انتقال ژن های خود داشتند.

نظریه دیگری می گوید که ترس از مارها و حیوانات مشابه ممکن است ترس ذاتی از بیماری و آلودگی باشد . مطالعات نشان داده اند که این حیوانات باعث احساس انزجار در انسان می شوند که می تواند توضیح دهد که چرا هراس مارها اینقدر شایع است.

3- ترس از ارتفاع یا Acrophobia

ترس از ارتفاع بیش از 6٪ افراد را تحت تأثیر خود قرار می دهد این ترس می تواند منجر به حملات اضطرابی و جلوگیری از  رفتن به مکانهای مرتفع شود .

در برخی از موارد ، ترس از ارتفاع ممکن است بخاطر یک تجربه بد و آسیب زا باشد ، این ترس ممکن است به عنوان سازگاری با محیطی که سقوط از ارتفاعات،  خطر مهمی در بر داشته است ، تکامل یافته باشد.

4- ترس از پرواز یا Aerophobia

این ترس،  بین 10 تا 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده را گرفتار خود کرده است.  با وجود این که حوادث هواپیمایی در واقع بسیار نادر است، از هر 3 نفر 1 نفر ترس از پرواز دارند. برخی از علائم رایج مرتبط با این هراس شامل لرزیدن ، ضربان سریع قلب و احساس تنش است.

ترس از پرواز گاهی باعث می شود تا افراد از پرواز به طور کلی خودداری کنند.

5- ترس از سگ یا Cynophobia

ترس از سگ ها ، غالباً با تجربیات شخصی خاص مانند گازگرفتگی توسط سگ در دوران کودکی همراه است. چنین اتفاقاتی می تواند کاملاً آسیب زا باشد و منجر به ترس تا بزرگسالی شود.

این یک ترس غیرمنطقی و بیش از حد است که می تواند تأثیر جدی بر زندگی و عملکرد شخص داشته باشد. به عنوان مثال ، فرد مبتلا به این هراس ممکن است نتواند در خیابان خاصی قدم بزند زیرا می داند سگی در آن محله زندگی می کند. این اجتناب می تواند بر توانایی فرد در عملکرد زندگی روزمره او تأثیر بگذارد و کار در محل کار ، مدرسه یا سایر رویدادهای خارج از خانه را دشوار کند.

6- ترس ازبلاهای آسمانی مثل رعد و برق یا Astraphobia

افراد مبتلا به این هراس هنگام مواجهه با چنین پدیده های مربوط به آب و هوا ، احساس ترس شدید دارند.

علائم این فوبیا اغلب شبیه به سایر فوبیا ها است و شامل لرزش ، ضربان قلب سریع و افزایش تنفس می شود در طی رعد و برق یا طوفان افراد مبتلا به این اختلال ممکن است به طور افراطی به پناهگاه رفته یا پنهان شوند. مثلاً  مخفی کردن  خود در رختخواب یا حتی داخل کمد یا حمام!

مبتلایان به این هراس تمایل به داشتن نگرانی بیش از حد از آب و هوا دارند. آنها ممکن است هر روز زمان زیادی را صرف جستجوی اخبار آب و هوای محلی و کشوری کنند . در برخی موارد ، این هراس حتی ممکن است منجر به آگورافوبیا شود که در آن مردم آنقدر از برخورد صاعقه یا رعد و برق رعب و وحشت دارند که قادر به ترک خانه های خود نیستند.

7- ترس از تزریق یا Trypanophobia

شرایطی که بعضی اوقات باعث می شود افراد از درمان های پزشکی و رفتن به نزد پزشک خودداری کنند. مانند بسیاری از فوبیاها ، این ترس اغلب درمان نمی شود زیرا افراد از شیء و وضعیت تحریک کننده جلوگیری می کنند. تخمین ها نشان می دهد که 20 تا 30 درصد بزرگسالان این نوع هراس را دارند.

هنگامی که افراد مبتلا به این هراس مجبور به تزریق هستند ، ممکن است احساس ترس شدید و ضربان قلب بالا را داشته باشند . بعضی از افراد حتی در حین تزریق بیهوش می شوند.

8- هراس اجتماعی یا (اختلال اضطراب اجتماعی) یا  (Social Anxiety Disorder)

 

این فوبیا ترس از موقعیت های اجتماعی را شامل می شود و می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد. در بسیاری از موارد ، این هراسها می توانند به حدی شدید شوند که افراد از وقایع ، مکانها و افرادی که درآن احتمال حمله اضطراب دارند ، جلوگیری کنند.

افراد مبتلا به این هراس ، ترس از تحقیر جلوی دیگران را دارند. حتی کارهای معمولی و روزمره مانند خوردن یک وعده غذایی  در بیرون خانه می تواند  برای آنها تحریک کننده اضطراب باشد. فوبیای اجتماعی غالباً در دوران بلوغ بروز می کند و می تواند در طول زندگی ادامه یابد ، مگر اینکه درمان شوند.

رایج ترین شکل هراس اجتماعی ، ترس از سخنرانی عمومی است. در بعضی موارد ، ترسهای اجتماعی می تواند باعث شود تا افراد از موقعیت های اجتماعی از جمله مدرسه و محل کار خودداری کنند که این امر می تواند تأثیر عمده ای بر بهزیستی و توانایی عملکرد فرد داشته باشد.

9- ترس از شلوغی یا Agoraphobia

شامل ترس از تنها بودن در موقعیت یا مکانی است که فرار کردن از آنجا ممکن است دشوار باشد. این نوع هراس ممکن است شامل ترس از مناطق شلوغ ، فضای باز یا موقعیت هایی باشد که احتمالاً باعث حمله وحشت می شوند. این افراد از این موقعیت ها اجتناب می کنند و  گاهی اوقات تا جایی پیش می روند که بطور کامل از خانه خارج نمی شوند.

آگورافوبیا معمولاً بین اواخر نوجوانی و اواسط دهه 30 زندگی بروز می کند. دو سوم از افراد مبتلا به آگورافوبیا زنان هستند. این اختلال اغلب به عنوان یک حمله هراس خودبخود و غیر منتظره شروع می شود .

10- ترس از میکروب و بیماری یا Mysophobia

ترس بیش از حد از میکروب ها و گرد و غبار می تواند افراد را به سمت تمیز کردن شدید ، شستن اجباری دست ها و حتی اجتناب از موارد یا موقعیت هایی که کثیف تلقی می شوند، سوق دهد. در برخی موارد ، این هراس ممکن است مربوط به اختلال وسواس-اجباری باشد.

این هراس رایج همچنین می تواند منجر به جلوگیری از تماس جسمی با افراد دیگر به دلیل ترس از آلودگی ، استفاده بیش از حد از مواد ضد عفونی کننده و ایجاد نگرانی بیش از حد از گزارش رسانه ها در مورد شیوع بیماری شود. افراد مبتلا به این هراس همچنین ممکن است از ورود به مناطقی که احتمال ورود میکروب ها زیاد است مانند مطب پزشکان ، هواپیما ، مدارس و داروخانه ها جلوگیری کنند.

 

فوبیا یکی از شایع ترین انواع اختلالات روانپزشکی است و می تواند اختلال قابل توجهی در عملکرد و رفاه فرد ایجاد کند. خوشبختانه ، درمانهای بی خطر و مؤثری برای آن وجود دارد که ممکن است شامل روان درمانی ، دارو درمانی یا ترکیبی از هر دو باشد. درمان مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند علائم و شدت فوبیا ، بنابراین بهتر است برای تهیه یک برنامه درمانی که برای وضعیت خاص شما مفید باشد ، با پزشک یا درمانگر خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *