آیا از نظر علم ؛ عاشقی زن و مرد، باهم متفاوت است؟

وقتی صحبت از شروع یک رابطه عاشقانه می‌شود باید دانست که بین نحوه عاشق شدن زن و مرد تفاوت چندانی وجود ندارد.

البته با توجه به زیست‌شناسی و انتظارات اجتماعی، روند عاشق شدن بین زن و مرد می‌تواند کمی متفاوت باشد و یا برای برخی مهم باشد که به‌طور سنتی چه کسی ابتدا می‌گوید “دوستت دارم” و غیره.

 اما به‌طورکلی، عشق،  عشق است. چگونگی عاشق شدن مردان و زنان به‌طورکلی اهمیت چندانی ندارد.

حقیقت موضوع این است که تعریف و اندازه‌گیری عشق همیشه بسیار مشکل بوده است.

دکتر Danielle Forshee ، روانشناس می‌گوید: ” مطالعه درباره” عاشق شدن ” بسیار دشوار است. “شواهد نشان می‌دهد که زن و مرد در بیان احساسات و توصیف افکار عاشقانه مرتبط با یکدیگر تفاوت دارند.” و هنگامی‌که شما سعی می‌کنید درباره تفاوت‌های جنسیتی مرتبط با این رابطه تحقیق کنید بسیار دشوارتر هم می‌شود “

البته جنسیت فقط یک ساختار است و همه بر اساس انتظارات جنسیتی تجربیات خود را به اشتراک نمی‌گذارند. وقتی صحبت از عشق می‌شود، درنهایت هیچ قانونی وجود ندارد، اما علم  در این رابطه  به کشفیات جالبی رسیده است که ارزشمند است موردتوجه قرار گیرد.

این تحقیقات درباره عشق بین زن و مرد چه می‌گوید:

1- مردان ممکن است زودتر عاشق شوند!

جاناتان بنت و دیوید بنت، کارشناسان ارتباطات و بنیان‌گذاران Double Trust Dating  : “یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردان تمایل بیشتری به عاشق شدن دارند و سریع‌تر احساس عشق خود را نسبت به زنان ابراز می‌کنند، علیرغم اینکه جامعه اعتقاد دارد که زنان سریع‌تر به دام عشق می‌افتند.

 بنابراین حتی اگر فیلم‌ها و فرهنگ‌عامه این تصور را القا کند که زنان اولین کسانی هستند که احساسات عاشقانه را ابراز می‌کنند و عاشق می‌شوند، در بسیاری موارد ممکن است برعکس این موضوع واقعیت داشته باشد.

دلیل این امر به‌احتمال‌زیاد مربوط به زیست‌شناسی تکاملی است. محققان ادعا می‌کنند که این امر در درجه اول منطقی است زیرا زنان باید از خودشان در برابر افراد محافظت کنند و به دنبال انتخاب بهتری باشند. البته این مورد برای همه صادق نیست و ممکن است در زندگی امروز اعمال نشود، اما باید موردتوجه قرار گیرد.

2– مردان ممکن است ابتدا بگویند “من تو را دوست دارم “!

مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از مردان در هنگام شروع یک رابطه، اولین نفری هستند که می‌گویند “من تو را دوست دارم”، که درواقع با آنچه تابه‌حال فکر می‌کردیم بسیار فاصله دارد.

طبق این مطالعه، این اعتقاد رایج وجود دارد که زنان رمانتیک‌تر هستند، اما مشخص‌شده که مردان عشق خود را زودتر ابراز می‌کنند.

بر اساس این مطالعه، اینجا هم زیست‌شناسی تکاملی نقش اول را بازی می‌کند  به این دلیل که  احتیاط و واقعی بودن عشق برای زنان، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

البته باید به یاد داشت که این‌یک قانون سفت‌وسخت نیست و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

3-  زنان ممکن است در طول رابطه بیشتر “دوستت دارم” بگویند!

بر طبق پژوهش‌ها، هنگامی‌که از رابطه مدتی گذشت و زن و مرد فهمیدند که نسبت به هم چه احساسی دارند زنان احتمالاً  عبارت “دوستت دارم” را به بیشتر تکرار می‌کنند. همان‌طور که فورشه می‌گوید:  “تحقیقات متقابل فرهنگی نشان داده است که زنان بیشتر از مردان می‌گویند” دوستت دارم”.

بر مبنای زیست‌شناسی تکاملی، ممکن است این رویه نیز درست باشد و این عبارت برای زنان اهمیت بیشتری داشته باشد. “به‌طورکلی، تحقیقات نشان می‌دهد که زنان برای 10 روند از ارتباط عاشقانه خود، از این عبارت استفاده می‌کنند اما مردان این‌چنین نیستند.

بازهم، زیست‌شناسی تکاملی ممکن است نقش داشته باشد “از دیدگاه تکاملی، زنانی که می‌گویند” من تو را دوست دارم “ممکن است دنبال تعهد در ارتباط باشند و از گفتن این موضوع بهره‌مند می‌شوند زیرا این امکان را برای آنها فراهم می‌کند که بتوانند با شریک زندگی خود عشق‌بازی و سپس اقدام به تولیدمثل کنند.

فورشه می‌گوید: حتی اگر  ما در این دوران مدرن زندگی می‌کنیم این همان روشی است که هنوز درگیرش هستیم.

4- زنان نسبت به عشق خود تمرکز بیشتری دارند!

به‌روزهای دبیرستان یا دانشگاه خود بیندیشید، و تمام آن خرابکاری‌هایی که کرده‌اید! آیا دوست داشتید که محبت خودتان را روی یک فرد متمرکز کنید؟ یا تقریباً عاشق همه بودید؟ درست است که انسان‌ها متفاوت‌اند اما جنسیت شما ممکن است در این رفتار نقش داشته باشد.

یک مطالعه “نشان می‌دهد که  پسران نوجوانان سریع‌تر عاشق می‌شوند و این کار را تکرار می‌کنند. یعنی عاشق دختران زیادتری می‌شوند درحالی‌که دختران تمایل کمتری برای این کار دارند.

البته این بدان معنا نیست که همه زنان صفر تا 100 فقط به یک مرد تمایل پیدا می‌کنند درحالی‌که همتایان مردشان عاشق همه زن‌هایی هستند که می‌بینند. همه‌چیز به نوع شخصیت، تمایلات و ترجیحات فرد بستگی دارد.

5- هنگام عاشق شدن زنان ممکن است از دید کمتری برخوردار باشند!

یک مرد می‌تواند به‌راحتی از دور عاشق شود. “جاناتان و دیوید بنت  ” می‌گویند: مردان خیلی سریع می‌فهمند که عاشق شده‌اند. اما این را با زنان مقایسه کنید که احتمالاً احساس عشق بر اساس جذابیت جسمی و سایر عوامل (ازجمله شخصیت شریک بالقوه) را ارزیابی می‌کنند.

این بدان معناست که ممکن است مراحل عاشقی برای یک زن طولانی‌تر شود.

آقایان می‌توانند به معنای واقعی کلمه پدیده “عشق را در نگاه اول” تجربه کنند و احساسات  عاشقانه را بدون اطلاعات بیشتر تجربه کنند، درحالی‌که یک خانم به اطلاعات بیشتری نیاز دارد.

 جای تعجب نیست که این بار هم با زیست‌شناسی تکاملی ارتباط داشته باشد. طبق مطالعات روی مغز، مردان تمایل  بیشتری به تصور کردن دارد. یک مرد می‌تواند تنها با تصور  اینکه فردی را تنها بر اساس نگاه به خود جلب می‌کند احساس هیجان کند و ازآنچه ممکن است در آینده به وجود بیاید هیجان‌زده شود.

6-  زنان و مردان در ارتباط طولانی به دنبال شریکی با ویژگی‌های مشابه هستند!

همان‌طور که در بالا ذکر شد، تفاوت زیادی در رابطه با عاشق شدن بین زن و مرد وجود ندارد.

مطالعات نشان داده‌اند که برخلاف آنچه فرهنگ عام ممکن است بگوید، زن و مرد هر دو به دنبال یک عشق خوب هستند تا آن را انتخاب و با آن‌یک ازدواج موفق را تجربه کنند.

درواقع  تقریباً هر دو به دنبال یک چیز هستند. فورشه می‌گوید: “به‌طورکلی، شواهد نشان می‌دهد که زن و مرد ترجیحات مشابهی را برای یک ارتباط طولانی‌مدت دارند  و  این شامل صفاتی است مانند مهربانی، شعور و درک و شخصی که در مقابل آنها را دوست دارد.” و واقعاً، چه کسی چنین چیزی را نمی‌خواهد؟

7- مردان به‌احتمال‌زیاد احساس می‌کنند که عشقشان تلافی نمی‌شود!

عوامل بسیاری وجود دارد که به احساس عاشق شدن می‌پردازد، بنابراین جای تعجب ندارد که مطمئناً زنان و مردان می‌توانند در این عرصه متفاوت باشند.

در حقیقت بر اساس یک مطالعه در سال 2010 توسط اندرو گالپرین و ماری هاسلتون از دانشگاه کالیفرنیا، اگرچه “زنان و مردان ازنظر میزان عشق در ابتدا و یا در طول زندگی‌شان تفاوت زیادی نداشتند.” ولی تحقیقات نشان‌دهنده تمایل و رضایت بیشتر مردان برای ابراز عشق، در ابتدای دوران عاشقی است.

محققان همچنین دریافتند که تمایل بیش‌ازحد جنسی یک زن به آنها با عاشق شدن بیشتر و بیشتر آنها مرتبط است، که ممکن است توضیح دهد که چرا آنها درنهایت به دنبال احساس عشقی بی‌حدوحصر بودند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که  تعریف برای عشق دشوار است و بنابراین تحقیقات در این زمینه هم می‌تواند دشوار باشد.

ممکن است زنان و مردان خود را دراین‌باره متفاوت بیان کنند یا چیزهایی را از  دریچه نگاه خود متفاوت ببینند. اما در پایان روز  عشق، عشق است و جنسیت همیشه نقش مهمی ندارد.

 

منابع :

Harrison, M. A., & Shortall, J. C. (2011). Women and men in love: who really feels it and says it first?

Wilkins, R. and Gareis, E. (2006). Emotion expression and the locution “I love you”: A cross-cultural study. International Journal of Intercultural Relations, 30(1), pp.51-75.

Galperin, A., & Haselton, M. (2010). Predictors of How Often and When People Fall in Love. Evolutionary Psychology, 8(1), 147470491000800. doi: 10.1177/147470491000800102

Montgomery, Marilyn J, and Gwendolyn T Sorell. “Love and Dating Experience in Early and Middle Adolescence: Grade and Gender Comparisons.” Journal of Adolescence, vol. 21, no. 6, 1998, pp. 677–689., doi:10.1006/jado.1998.0188.

Experts:

Dr. Danielle Forshee, licensed psychologist

Jonathan Bennett and David Bennett, dating experts and founders of Double Trust Dating

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *