وقتی از کودکی ابراز احساسات را یاد نگرفته ایم، چه باید بکنیم ؟

 

بزرگ شدن با محرومیت عاطفی و هیجانی می تواند منجر به عدم ابراز احساسات شما دربزرگسالی شود  و شما را برای مقابله با یک سری چالش های ضروری در زندگی به مشکل بیاندازد.

عدم داشتن مهارت ابراز احساسات، زمانی اتفاق می‌افتد که پدر و مادر شما در هنگام بزرگ کردنتان به ابراز احساسات شما جواب کافی و لازم را نداده اند.

 

هنگامی که به این طریق رشد می کنید ، به طور خودکار احساسات خود را در کودکی سرکوب می‌کنید.

 این به این خاطر است که بتوانید با پیام هایی که از طرف خانواده دریافت می کنید، کنار بیایید. آنها به شما می گویند :

نداشتن احساس و عدم بروز آنها هیچ اشکالی ندارد.

با کمبود احساسات وارد دوران بزرگسالی می شوید در حالی که وجودتان خالی از یک عنصر حیاتی برای زندگی است.

 

 

آن ماده حیاتی احساسات شماست .

 احساساتی که باید عامل انگیزه، کنترل و اداره مطلوب زندگی ، ارتباطات موثر با دیگران و عامل برانگیختن ، تحرک و قدرت بخشیدن به شما باشد.

وقتی اینگونه زندگی می‌کنید ، مشاهده مشکل یا حتی تشخیص اینکه مشکلی وجود دارد دشوار است. بیشتر کودکانی که در خانه هایی زندگی می‌کنند که از نظر عاطفی مورد غفلت قرار می‌گیرند، هیچ تصوری از اینکه هر شخص باید متوجه احساسات خود باشد، ندارند .

نمی دانند که باید به آنها اعتباری بدهند  یا پاسخ درستی به احساسات دیگران داشته باشند. آنها حتی در بزرگسالی نیز چنین تصوری را ندارند.

با این حال ، به عنوان یک بزرگسال که با محرومیت عاطفی بزرگ شده اید ، مطمئناً می‌توانید احساس کنید که انگار چیزی  درون شما در جای درست خود نیست، اما نمی دانید که مشکل واقعی چیست.

وقتی که بالاخره متوجه می شوید که یک عنصر اساسی کودکی را از دست داده اید ، در نهایت احساس رهایی می کنید و می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

 

 

شما می توانید چیزهایی مثل توجه عاطفی و گرفتن تایید از دیگران را که هرگز قبلاً به دست نیاورده اید حالا به‌دست بیاورید، با احساسات خود ارتباط برقرار کنید و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید.

محرومیت از احساسات و عواطف کودکی ممکن است احساس خلا و رهاشدگی ، گم شدن یا تنهایی را در شما ایجاد کند.

اما خبر خوب این است که !

روشهای قدرتمندی برای مقابله با این مشکل وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

 

10 استراتژی برای کنار آمدن با محرومیت عاطفی در کودکی

 

 

1- عمیقاً نحوه به وقوع پیوستن محرومیت عاطفی در خانواده خود و اینکه چگونه شما را تحت تأثیر قرار داده است را کشف نمایید:

 

انجام اینکار به نظر آسان نیست!

 اما بسیار مهم است که سعی کنید بفهمید که به طور مثال:

  • این موضوع از طرف یکی از والدین شما بوده یا از طرف هر دو آنها ؟
  • آیا والدین شما به دلیل اینکه خودشان درحال کشمکش بوده اند نتوانستند به احساسات شما پاسخ دهند یا به این دلیل بوده است که آنها خودخواهانه فقط به نیازهای خودشان توجه می‌کرده اند؟
  • آیا مسئله ساده تر از اینهاست، شاید آنها اصلاً نمی دانستند احساسات دارای چه اهمیت می باشد؟
  • آیا محرومیت عاطفی در وجود شما هنوز برقرار است یا خاموش شده است ، شاید هم برخی اوقات فعال است و گاهی هم خاموش ؟
  • این مسئله به عنوان یک کودک چه تاثیری بر شما داشته است و اکنون چگونه روی شما تأثیر می گذارد؟

 درک محرومیت عاطفی که از کودکی شروع می شود، عمیقاً شما را از سرزنش و شرم رهایی می‌بخشد و تجربه های شما را غنی تر می سازد.

2- بپذیرید با اینکه احساسات شما سرکوب شده اند، اما آنها هنوز وجود دارند و  منتظر شما هستند:

 

 

مغز شما در دوران کودکی با خاموش کردن احساسات ، از شما محافظت می‌کرده است ، اما نمی تواند باعث شود آنها کاملاً از بین بروند. امروز هنوز هم می‌توانید به احساساتتان دسترسی داشته باشید و با پذیرش وجود آنها ، می توانید یاد بگیرید که چگونه به آنها گوش دهید ، از آنها استفاده کنید و آنها را مدیریت نمایید.

3- به احساسات خود توجه کنید :

 

 

این احتمالاً تنها کار قدرتمندی است که می توانید برای مقابله با محرومیت عاطفی و هیجانی کودکی خود انجام دهید. این راهی است برخلاف آنچه والدین شما به شما آموزش داده اند . حالا زمانی است که باید با احترام به احساسات خود بپردازید ، و به فراسوی دیواری برسید که آنجا مکان تقویت ، تنوع و رنگ و ارتباطات عالی می باشد . توجه به احساسات به شما این امکان را می دهد که در معنای واقعیشان از آنها استفاده کنید.

4- تمرین کنید برای افزایش تحمل خود ، با احساسات منفی همنشین شوید :  

 

 

یادگیری نحوه همنشینی با احساسات قدرتمند یا حتی دردناک ، یکی از اصلی ترین سنگ بناهای ساخت و یادگیری مهارت های ابراز احساسات می باشد. همنشینی با احساسات منفی به شما یاد می‌دهد که روی خود کنترل داشته باشید .

5- یک لیست مداوم از چیزهایی که دوست دارید و چیزهایی که دوست ندارید را تهیه کنید :

 

 

به خودتان و کارهایتان توجه کنید و از کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید یادداشت برداری ویژه نمایید .  هر آنچه درک می کنید ، انجام می دهید یا دوست ندارید انجام دهید را بنویسید. این کارها می تواند کوچک ، متوسط یا بزرگ باشد ، اما بدانیدکه هیچ چیزی برای تهیه این لیست خیلی کوچک نیست. دانستن این موارد به شما در تنظیم عاطفی خودتان کمک می کند و باعث می شود بتوانید خود را خوشحال‌تر کنید.

6- دلسوزی درباره خودتان را تمرین کنید و پرورش دهید:

 

 

شما به عنوان یک فرد مبتلا به محرومیت عاطفی احتمالاً نسبت به دیگران بسیار مهربان تر هستید تا نسبت به خودتان . سعی کنید به عنوان یک انسان بپذیرید که شما نیزهمان حقوقی که برای دیگران قائل هستید را دارید . شما هم اشتباه خواهید کرد ، تصمیمات ضعیفی خواهید گرفت و شکست خواهید خورد ولی نباید این ضعف ها را برای خودتان بیشتر از آن چیزی که برای دوستانتان در نظر می گیرید   محاسبه کنید .تمرین دلسوزی برای خویش، باعث عشق ورزیدن به خود خواهد شد.

7- وقتی این اتفاق در بدن شما رخ می دهد ، از احساس خشم آگاه شوید:

 

 

از بین همه احساسات ، خشم احساسی است که اگر به جای بروز یا مدیریت صحیح آن،  سرکوب شود  ، شما را  به تدریج از بین خواهد برد. آگاهی شما از خشم و عصبانیتتان ، بلافاصله شروع به تسکین و قدرت بخشیدن به شما خواهد کرد.

8- کتابی در مورد قاطعیت بخوانید:

 

  یادگیری قاطعیت ، مانند آگاهی از  خشم و عصبانیت است . قاطع بودن راهی است برای این که دیگران بتوانند آنچه را که احساس و درک می کنید و به آن احتیاج دارید را بشنوند. یادگیری قاطعیت باعث می شود. دیگران برای شما ارزش بیشتری قائل شوند.

9- داستان محرومیت عاطفی خود را با کسی که احساس نزدیکی می‌کنید، در میان بگذارید:

 

 

  چیزی که در مورد در میان گذاشتن داستان شما وجود دارد این است که به شما این امکان را می‌دهد  برآن مسلط شوید و بتوانید آن را جدی بگیرید. گفتن آن به شخص دیگر به شما کمک می کند احساس تنش و تنهایی کمتری داشته باشید .

10- به دنبال تأثیرات محرومیت عاطفی بر روابط اصلی خود باشید:

 

 

  • آیا این محرومیت در ازدواج شما نقش داشته است؟
  • آیا بر نحوه رفتارتان با فرزندانتان تأثیر داشته است؟
  • آیا باعث شده است تا از والدین خود احساس ناراحتی داشته باشید ؟

به یاد داشته باشید توجه به تأثیرات این محرومیت در روابط خود، درهایی را برای افرادی که دوستشان دارید باز خواهد کرد.

 در واقع این 10 استراتژی برای مقابله با محرومیت عاطفی که از دوران کودکی نشات می گیرد به شما بیش از این موارد ذکر شده، در خصوص کنترل خودتان و مدیریت زندگی کمک خواهد کرد .

 با تمرین این 10 استراتژی به بهترین شکل ممکن،  نه تنها زنده خواهید ماند ، بلکه به شکل خوبی از نظر عاطفی شکوفا می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *