22 ترفند برای فرار از خُلق تنگ!

خیلی وقتها صبح ها خلق ما تنگ است و این حال می تواند تمام روز ادامه پیدا کند .

برای دورشدن از خلق منفی و رسیدن به حال خوب، کارهای زیر می تواند کمک کننده باشد.

1- لمس بدنی

بوسه ها و نوازش ها ، اکسی توسین ، هورمون احساس خوب را آزاد می کنند. اگر شریک زندگی ندارید ، بهترین دوست خود در آغوش بگیرید.

2- گپ بزنید

با کسی که می دانید بدون قضاوت به شما گوش خواهدداد ، تماس بگیرید. اگر او یک دوست بامزه و شوخ طبع هم می باشد که بهتر !

اما اگر هیچ دوستی در حال حاضر وجود ندارد ، در مسیر رفتن به سرکار، به افراد غریبه لبخند بزنید و سلام کنید. نترسین ! برید جلو  

3- به خودتان یادآوری کنید که خوش شانس هستید

قدردانی ابزاری فوق العاده است. چند موردی را که بابت آنها از خداوند سپاسگزار هستید را یادداشت کنید و به یاد داشته باشید که همیشه کسی بدبخت تر از شما وجود دارد. بله ، اگر مجبور شدید به  خودتان احساس گناه بدهید تا احساستان بهتر شود.

4- برو بیرون

خودتان را حرکت دهید و در هوای تازه نفس بکشید. هرچه منظره بهتر باشد ، احساس بهتری خواهید داشت. فضای بیرون یک دکمه تنظیم مجدد فوق العاده است .

به طور علمی اثبات شده است که ارتباط با طبیعت باعث بهبود سلامتی ، خوشبختی و عزت نفس ، کاهش ناامیدی و نزدیک شدن به حالت های مراقبه،  با تلاش بسیار کمتر می شود.

5- حرکت کنید

بگذار قلب شما آنچه را که خوب است انجام دهد و آن خون را پمپاژ کند. ورزش ، به خصوص در فضای باز ، همه چیز را بهتر می کند و باعث می شود احساس راحتی کنید.

 به دویدن ، پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری فکر کنید یا راه دیگری برای رسیدن به مقصد بدون استفاده از خودرو پیدا کنید.

6- خیس شدن

علاوه بر تمیز کردن خود ، بردن سر زیر آب ، شنا کردن یا دوش گرفتن ، شما را فعال می کند و به معنای واقعی کلمه،  تنفس شما را با پخش کردن اکسیژن به تمام نقاط بدن ، به خصوص قلب و مغز بهتر می کند.

7- مراقبه

برای رسیدن به یک سطح آگاهی بالاتر لازم نیست در حالت مراقبه بنشینید. بلکه تمرکز روی یک کار ساده (مانند باغبانی ، خواندن کتاب یا نقاشی دیواری) باعث کاهش پتانسیل حواس پرتی ، استرس و اضطراب می شود.

8- خودتان را شاد کنید ، آن را جستجو نکنید

اگر شما مستعد بد خلقی صبحگاهی هستید ، رسانه های اجتماعی در این زمان آنقدرها هم بد نیست نگاه کردن به یک کلیپ خنده دار یا مثلاً حرکات بامزه یک گربه، در مغز شما مسیر هورمون دوپامین که مرتبط به لذت می شود را فعال می کند و شما احساس بهتری پیدا می کنید اما مغز شما نباید از مدت زمان زیاد دیدن آنها خسته شود .

9- از خودت پذیرایی کن

انجام این کار در صبح، لزوماً بهترین راه برای بدست اوردن حال خوب نیست (به همین دلیل هنگام بیدار شدن سریع به تلفن خود پناه می بریم،  سلام دوپامین!) بلکه در وعده های استراحت مانند عصرها و آخر هفته فراموش نکنید که از خودتان با یک چیز لذت بخش مانند شکلات پذیرایی کنید.

10- خلق و خوی خود را تنظیم کنید

راه عالی دیگر برای تنظیم خلق شما ، کنترل ورودی های شما است. اعلان های شبکه های اجتماعی را خاموش کنید.تخت، میز و محیط خود را مرتب کنید. یک لیست از آهنگ های لذت بخش درست کنید که شما را خوشحال می کنند و حتی با آنها آواز هم می خوانید.

موسیقی یکی دیگر از سوئیچ های دوپامین است. حتی اگر بیشتر دوپامین می خواهید ، در یک گروه آواز بخوانید!

11- برو به رختخواب آرام

ممنوعیت صفحه نمایش در تخت خواب به شما کمک می کند بهتر بخوابید. قبل از خواب دوش بگیرید و سعی کنید مواد قندی زیاد نخورید.

12- مهربان باش

شما باید اول از همه مراقب خود باشید  اما دوست زیبای ما ، هورمون اکسی توسین یا هورمون عشق، وقتی به دیگران عشق می ورزید به شما سلام می کند. یک لبخند یا یک هدیه کوچک ، گوش دادن به یک دوست نیازمند یا به سادگی باز کردن یک درب برای شخص دیگر باعث ایجاد چیزهای خوب خواهد شد.

 آیا می دانید که اکسی توسین با کاهش فشار خون از قلب شما محافظت می کند و باعث کاهش التهاب می شود؟ مهربانی به معنای واقعی کلمه برای قلب خوب است.

13- بیرون بخورید

جدی ، آن را امتحان کنید. یک ساندویچ بگیرید و در یک پارک یا دامنه کوه یا کنار رودخانه بنشینید و بخورید . طعم آن بهتر از خانه است ، اینطور نیست؟

14- به خود یادآوری کنید که شما کوچک هستید

به یاد داشته باشید ، ما به طرز حیرت انگیزی ناچیز هستیم. به ستاره ها نگاه کنید ، فضاهای گسترده ای را در آغوش بگیرید ، چشمان خود را ببندید و تصور کنید که در وسط اقیانوس هستید.

ما یک ذره ناچیز هستیم در بیکران اما به اندازه کافی خوش شانس هستیم و می دانیم که چقدر باورنکردنی است که در اینجا هستیم. قدردانی از این امر به جای گرفتار شدن در فشارهای اندک انسان بودن ، دیدگاه ما را عوض می کند.

15- تصور کنید

بزرگترین ابزار برای توسعه خود، تخیل ماست و بدون حواس پرتی بهترین عملکرد را دارد. در بزرگسالی تخیل کاهش می‌یابد مگر فضای لازم برای رشد آن فراهم کنیم. یک ساز بیاموزید ، یاد بگیرید که فیلم بسازید ، در عین حال تصور کنید که چه چیزهای زیبایی می توانید درست کنید. یا تصور کنید که از خط پایان ماراتن یا یک چالش بزرگ زندگی گذشته اید.

16- بانک حافظه را باز کنید

به عکس هایی از اوقات خوب خود نگاه کنید ، به یاد خاطرات خوب خود بیافتید. یا یک مجله بخوانید. یادآوری اینکه زندگی لحظه های بسیار جذاب خود را هم دارد ، باعث می شود که شما درباره موارد بعدی فکر کنید.

17- مثبت را بیش از منفی انتخاب کنید

شما طرز فکر خود را انتخاب می کنید ، نه هر کس دیگری.

 زندگی کردن با مشکلات آنقدر هم سخت نیست و بیشتر مشکلات در سر ماست. هرچند که به نظر کار سختی است ، اما از خود بپرسید “من  الان می خواهم چه احساسی داشته باشم ؟ و سپس عکس العمل مناسبی نسبت به محیط داشته باشید.

18- روزنامه نگار باشید

روزنامه نگارها خبرهای بد را گزارش می کنند ولی خودشان زیاد درگیر غم و ناراحتی نمی شوند . ممکن است زندگی برای شما لحظات سختی ایجاد کند ولی نوع نگرش شما نسبت به آنها بسیار مهم است.

19- ایجاد چیزی

نقاشی ، رسم ، نوشتن ، بافتن ، برنامه ریزی برای یک ماجراجویی ، حال شما را  بسیار به جا می آورد.

20- از یک برنامه استفاده کنید

بسیاری از سایتها و  اپلیکیشن هایی در دنیای مجازی وجود دارد که برای شما برنامه ریزی مناسبی می کند تا از لحظات خود لذت بیشتری ببرید بگردید و آنها را پیدا کنید.

21- براق و جدید

کاری جدید انجام دهید. ما از دیدگاهها ، احساسات و تجربیات جدید تحریک می شویم و احساس زیرکی از رشدکردن، یک عامل اصلی رضایت در انسان است.( مثل لذت بردن از کفش واکس زده براق)

22- و بالاخره بخند!

کلیپ های طنز مورد علاقه خود را تهیه کنید ، یک کتاب خنده دار بخوانید ، کانالهای جوک را مرور کنید

 

البته ، شما می توانید تمام موارد فوق را فراموش کنید ولی فقط به یاد داشته باشید که مستقیم بایستید! همین کار حال شما را بسیار بهتر خواهد کرد!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *