چرا مردان چندش‌آور تر از زنان هستند!

چرا مردان نسبت به زنان کارهای چندش‌آور بیشتری انجام می‌دهند؟

” زیگموند فروید می‌گوید: مردی که مشتاق گرفتن بوسه‌ای از لب‌های یک دختر زیبا است ممکن است از فکر مسواک زدن بیزار باشد! ” 

این نقل‌قول از فروید به ما نشان می‌دهد که انزجار از چیزها  می‌تواند خنده‌دار هم باشد و اهمیت آن در زندگی روزمره ما آنقدر هم بالا نیست!

نفرت ما از مواردی مانند استفراغ، مدفوع، فساد مواد غذایی و پوسیدگی اجساد، در اثر پدیده تکامل است و ما را از آلودگی‌های میکروبی محافظت می‌کند. 

اما فراتر از آن، وال کورتیس از دانشکده پزشکی لندن (که مقاله‌ای به‌عنوان  “منزجر ” در سال 2012 در نیویورک‌تایمز دارد)  معتقد است که انزجار نیروی اصلی بسیاری از موقعیت‌های زندگی اجتماعی ما نیز می‌باشد او خاطرنشان می‌کند که این موضوع  نه تنها چگونگی رفتارهای بهداشتی ما را تعیین می‌کند، بلکه تعیین‌کننده این است که تصمیم بگیریم که فردی را ببوسیم یا وقتی به ما نزدیک شد فریاد زنان  از او فرار کنیم.

زنان تمایل کمتری برای پذیرش چیزهای نفرت‌انگیز دارند!

محققانی که درزمینه انزجار تحقیق می‌کنند معتقدند که ما سه نوع متفاوت از انزجار را تجربه می‌کنیم:

1-  انزجاری که به ما کمک می‌کند تا از بیماری‌ها دوری‌کنیم. 

2- انزجاری که حول انتخاب همسر می‌چرخد ‌.

3- انزجار اخلاقی نسبت به هتک حرمت هنجارهای فرهنگی یا مذهبی، که برای ما بسیار قابل‌احترام هستند .

به نظر می‌رسد در مورد انزجار اخلاقی تفاوت زیادی بین زنان و مردان وجود ندارد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که زنان تمایل کمتری برای ریسک بیمار شدن از میکروب‌های احتمالی و چیزهای مرتبط با فعالیت جنسی دارند.

 ازاین‌رو، زنان احتمالاً  تمایلی به مشاغلی مانند تصفیه فاضلاب، کنترل آفات و ماهیگیری ندارند و آنها  ملاحظه و قاطعیت بیشتری  نسبت به حشرات، زخم‌های باز، مدفوع و لباس‌های کثیف، در مقایسه با مردان دارند.

چرا چنین اختلاف جنسیتی درباره این موضوع وجود دارد؟

به دلایل زیست‌شناسی تکاملی، عاقلانه است که زنان بیشتر از چیزهای چندش‌آور منزجر باشند.

 زنان باردار برای محافظت جنین از عوامل بیماری‌زا، مستعد ابتلا به حالت تهوع هستند (تهوع صبحگاهی) و ازنظر تاریخی مادران همیشه نسبت به پدران اهمیت بیشتری به کودکان می‌دهند.

آنها بیشتر در پختن غذا دخالت دارند و راحت‌تر می‌توانند عوامل بیماری‌زا را به فرزندان خود منتقل کنند چون تماس‌های صمیمانه‌تری با آنها دارند.

درواقع مردان نسبت به زنان  بیشتر چندش‌آور هستند!

و بیایید این موضوع را بپذیرید.

آزمایشات نشان می‌دهد میزان میکروب‌های آپارتمان‌های یک مرد مجرد  15 برابر بیشتر از آپارتمان یک زن  مجرد می‌باشد. مثلاً ذرات ریز مدفوع روی میز صبحانه آنها زیاد پیداشده است.

آقایان باکتری‌های بیشتری روی دست خود و در محل کار خوددارند. انگار که ظروف غول‌پیکر کشت میکروب هستند.

چرا زنان در رابطه جنسی این‌قدر سخت‌گیرند؟

چراکه نه؟ اگر  بخواهید یک عشق‌بازی درست حسابی انجام دهید، رابطه جنسی می‌تواند  خیلی کثیف باشد.

از عرق گرفته تا مایع منی، بزاق و بوی بدن،  جای تعجب است که زنان دیوانه نمی‌شوند!

 زنان مخصوصاً در زمان تخمک‌گذاری بسیار به بو حساس می‌شوند زیرا بارداری بدون برنامه برای زن‌ها بسیار گران تمام می‌شود.  گذشته از خطر بارداری ناخواسته، زنان در مقایسه با مردان  بیشتر در معرض خطر عفونت‌های مقاربتی هستند.  به همین علت زنان ضرورتاً طوری تکامل‌یافته‌اند که در این رابطه بسیار محتاط باشند.

از طرف دیگر لذت فراوان رابطه جنسی برای یک مرد و تمایل فراوان او به این امر، فرصت پایین باروی یک زن را جبران می‌کند. هرچند برانگیختگی و تحریک زنان باعث کم شدن احساس انزجار آنها خواهد شد و مردان را بیشتر در بازی نگاه می‌دارد.

اما مردان فقط کثیف‌تر نیستند، آنها ناهنجار و بی ادب‌تر هم هستند!

به نظر می‌رسد برخی از مردان هرگز از قالب یک پسر دبیرستانی خارج نمی‌شوند و هیچ‌گاه تبدیل به یک جنتلمن نخواهند شد.

مردان بسیار بیشتر از زنان تف می‌کنند و اگر کسی بتواند غذای  خود را آرام‌تر نسبت به همسالان خود بخورد هیچ فضیلتی نسبت به آنها ندارد.  با صدای بلند ملچ و مولوچ کردن کار عجیبی از یک مرد در میان مردان دیگر به شمار نمی‌رود.

این رفتارهای خاص مردانه از کجا ریشه گرفته‌اند و چطور می‌توان آنها را با تکامل انسان تطبیق داد؟ 

من به‌عنوان یک روانشناس تکاملی، همیشه کنجکاو بودم که بفهمم چه رفتارهایی برای موفقیت در جفت‌یابی سودمند است؟

 اگرچه بعید است که زنان به‌طور مستقیم چنین رفتاری را جذاب ببینند، ممکن است این رفتارهای جهنمی که دیگر مردان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد وضعیتی باشد که دیگر همسالان آن مرد به او پاداش می‌دهند و این  برای او باعث به‌دست آوردن زنان خواهد بود.

وقتی به آن فکر می‌کنید، رفتار چندش‌آور اغلب یک رفتار پرخطر است.  با خوردن یا نوشیدن چیزهایی که ممکن است آلوده باشند و یا عدم رعایت هنجارهای اجتماعی می‌توانید خود را مشهور کنید.

شما با این کارها در معرض خطر بیماری‌های جدی یا رانده شدن از طرف گروه خود هستید که هر دو خطرناک خواهند بود. 

اما در دنیای وحشیانه ماقبل تاریخ اگر می‌توانستید چنین ریسک‌هایی را انجام دهید و زنده بمانید می‌توانستید به دیگران نشان دهید که چه  خصوصیات ویژه‌ای دارید.

زیست شناسان تکاملی توضیح می‌دهند که چنین “رفتارهای بی غل و غشی” روشی برای نشان دادن خصوصیات ژنتیکی یک شخص برتر است که شمارا به یک دوست یا یک شریک عاشقانه مطلوب تبدیل می‌کند.

اخیراً ، تیمی از انسان شناسان در UCLA به سرپرستی دن فسلر، در یک سری مطالعات، آنچه را آنها “فرضیه حرامزاده دیوانه ” می‌نامیدند، آزمایش کردند.

این فرضیه یک تفکر خنده‌دار در مورد علت رفتارهای پرخطر مردان است.

 این رفتارها ممکن است فقط به خاطر نوع ژنتیک یک نفر نباشد بلکه ممکن است نشان‌دهنده یک مرد خاص که قادر است خوب جلب‌توجه کند باشد.

 اگر می‌بینید که “حرامزاده‌ای دیوانه” با بی‌اعتنایی و با بی‌احترامی به دیگران فقط به رفاه شخصی خود فکر می‌کند و کارهایی را انجام می‌دهد که مردان عادی آن کارها را نمی‌کنند قطعاً او مردی خاص است و ممکن است به این نتیجه برسید که آن شخص را به‌عنوان یک دوست با خود داشته باشید نه یک دشمن.

به‌طور خلاصه، تا زمانی که شما یک مرد هستید  شاید مسرت‌آمیز باشد  که فکر کنید نفرت‌انگیزترین فرد یک جمع هستید.

 نویسنده :  دکتر فرانک مک آندرو، استاد روانشناسی در کالج ناکس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *