چرا زنها بیشتر از مرد‌ها افسرده می‌شوند؟!

در مقایسه با آقایان، احتمال افسردگی خانم‌ها دوبرابر است!

افسردگی اغلب توسط پزشکان به‌عنوان “سرماخوردگی روان‌پزشکی” خوانده می‌شود.

 ارقام مربوط به شیوع افسردگی با توجه به معیارهای استفاده‌شده برای تعریف افسردگی متفاوت است. با استفاده از معیارهای DSM( راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) برای “اختلال افسردگی اساسی” ، شیوع افسردگی در طول عمر یک فرد حدود 15٪ و شیوع افسردگی در یک زمان مشخص در حدود 5٪ است. این بدان معنی است که یک فرد به‌طور میانگین در طول زندگی خود حدود 15 درصد احتمال ابتلا به افسردگی را دارد.

بااین‌حال، افسردگی در زنان تقریباً دو برابر مردان است. دلایل این نابرابری جنسیت کاملاً واضح نیست، اما تصور می‌شود که تا حدی بیولوژیکی، تا حدودی روان‌شناختی و تا حدودی فرهنگی-اجتماعی باشد.

دلایل زیست‌شناختی

1-  در مقایسه با مردان، زنان ممکن است استعداد ژنتیکی قوی‌تری برای ابتلا به افسردگی داشته باشند.

2-  در مقایسه با مردان، زنان بسیار بیشتر در معرض نوسان سطح هورمون قرار دارند. این خصوصاً در زمان زایمان و یائسگی اتفاق می‌افتد که هر دو با افزایش خطر ابتلا به افسردگی همراه هستند.

 

دلایل روان‌شناختی 

3-  زنان نسبت به مردان بسیار بیشتر دچار نشخوار فکری هستند، یعنی آنها تمایل دارند بیشتر و بیشتر به یک موضوع فکر کنند. این موضوع ممکن است آنها را برای داشتن افسردگی مستعد کند. در مقابل  مردان به‌احتمال‌زیاد در زمان‌های گرفتاری و موقعیت‌های دشوار،  با رفتارهایی مانند عصبانیت یا سوءمصرف مواد و حتی استفاده از الکل خود را آرام می‌کنند.

4- به‌طورکلی زنان بیشتر از مردان در روابط سرمایه‌گذاری می‌کنند. مشکلاتی که در روابط آنها ایجاد می‌شود احتمالاً بیشتر روی آنها تأثیر می‌گذارد، بنابراین به‌احتمال زیادتری برایشان افسردگی ایجاد می‌کند. 

 

دلایل اجتماعی _ فرهنگی

5- زنان تحت‌فشار بیشتری نسبت به مردان قرار دارند. آنها نه تنها باید مانند مردان کار کنند، بلکه انتظار می‌رود که وظیفه نگهداری از خانه، تربیت فرزندان، مراقبت از اقوام بزرگ‌تر و تحمل نگاه‌های جنسیتی را نیز تحمل کنند. 

6-  زنان بیشتر از مردان زندگی می‌کنند. پیری شدید اغلب با دلهره، تنهایی، سلامت جسمانی ضعیف  و بی‌حالی همراه است  و همین‌طور با افسردگی.

7-  زنان به‌احتمال‌زیاد به دنبال تشخیص افسردگی  خود هستند و در این رابطه به‌احتمال‌زیاد با مشاور مشورت و در مورد احساسات خود با او صحبت می‌کنند. در ضمن ممکن است روانشناسان نیز (چه مرد و چه زن) بیشتر به دنبال احتمال تشخیص افسردگی در زن باشند. 

شاید شما هم بتوانید دلایل دیگری  برای این موضوع داشته باشید که چرا افسردگی در زنان دو برابر مردان است، در این صورت لطفاً در بخش نظرات برای ما بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *