12 اشتباه کوچک اما مهلک که باعث خراب شدن رابطه شما می‌شود!

تلاش برای برقراری ارتباط مؤثر با شریک زندگی خود یک کار فوق‌العاده است بااین‌وجود بسیاری از زوج‌ها حتی در شرایطی که قلبشان برای هم می‌تپد، دچار مشکلات ارتباطی می‌شوند.

 این اشتباهات به نظر بسیار ساده می‌رسند ولی  در صورت عدم توجه می‌تواند ارتباط شما و شریک زندگی‌تان را از بین ببرد.

“وقتی نمی‌توانید با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید، درهای سوءتفاهم و ایجاد فاصله را باز می‌کنید.”

هنگامی‌که می‌توانید نظرات خود را با شریک زندگی‌تان به شکلی سازنده ابراز کنید، اغلب به هم نزدیک می‌شوید.

“روابط اشتباه زوجین متداول است و لزوماً حاد نیست، اما مشکلات مزمن می‌تواند تأثیر جدی بر روابط آنها بگذارد.”

در اینجا 12 اشتباه ارتباطی که به گفته کارشناسان می‌تواند روابط شما را خراب کنند بیان می‌شود.

1-  فریاد زدن و فریاد زدن

اگر مدت زیادی است که باکسی در حال بحث هستید احتمالاً می‌خواهید گاهی اوقات صدای خود را بالا ببرید. اما اگر این برای شما عادت شود، ممکن است  باعث مشکلات بیشتری شود.

درصد افرادی که فکر می‌کنند فریاد زدن به‌عنوان یک روش برای پیروز شدن و تغییر طرف مقابلشان مؤثر است حدود 100 درصد است، درحالی‌که درصد افرادی که تاکنون از جیغ زدن عوض‌شده‌اند 0 درصد می‌باشد.

” فریاد زدن فایده‌ای ندارد و فقط یک واکنش احساسی قوی از هردو طرف در یک بحث است. فریاد زدن باعث می‌شود مغز شریک زندگی شما به سمت حالت دفاعی برود.

 بنابراین بحث را به سمت آرامش برگردانید. اگر همیشه فریاد می‌زنید، احتمالاً نمی‌توانید به خوبی ارتباط برقرار کنید.

2- عذرخواهی بیش‌ازحد

عذرخواهی پس از هر بحث‌وجدل یا درگیری ممکن است به نظر بی‌خطر باشد، اما درواقع می‌تواند به یک مسئله در رابطه شما تبدیل شود.

“درحالی‌که عذرخواهی نکردن نیز یک اشتباه ارتباطی است (هرگز عذرخواهی نکنیم)، برخی از مردم از همه‌چیز عذرخواهی می‌کنند.”

اگر شما واقعاً اشتباهی مرتکب نشده‌اید و همیشه کسی هستید که عذرخواهی می‌کند این می‌تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

بسیاری از مردم به‌سادگی عذرخواهی می‌کنند تا شریک زندگی خود را از دست ندهند و یا از فریاد کشیدن او جلوگیری کنند. بااین‌وجود، این درنهایت باعث می‌شود تا آنها با شما وحشتناک رفتار کنند.

3-  سکوت درمانی

“شاید سکوت در زمان  بحث ایده خوبی به نظر برسد یعنی  از بحث خارج شوید و به‌سادگی از درگیر شدن با شریک زندگی خود دست‌بردارید، خواه برای ” مجازات “آنها باشد یا به‌سادگی می‌خواهید فرار کنید.”

“بااین‌حال، تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از این” درمان “به‌شدت اشکال دارد و بر روابط شما تأثیر منفی می‌گذارد.”

 بنابراین با شریک زندگی خود صحبت کنید، حتی وقتی‌که خیلی سخت است.  این ارزش آن را دارد که از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید.

4-  مطلق صحبت کردن

این موضوع یکی از متداول‌ترین مواردی است که در بین افراد اتفاق می‌افتد.  از گفتن چیزهای کلی مانند “همیشه” یا “هرگز” یا تعمیم دادن یک چیز به همه‌چیزها جلوگیری کنید.

“به‌ندرت چیزی کاملاً صحیح و یا اشتباه است”  .

“شما ممکن است بگویید،” تو هرگز به من در کارهای خانه کمک نمی‌کنی  “یا” همیشه به من می‌گویی که چه‌کاری باید انجام بدهم یا ندهم  “.

برای جلوگیری از این امر، حتی وقتی خیلی ناراحت هستید، می‌توانید از عبارات “من این‌طوری فکر می‌کنم ”   و یا ” من این‌طور احساس می‌کنم ”   استفاده کنید و مثال‌های مشخصی ارائه دهید.

“.  من واقعاً این‌طور احساس می‌کنم که در انجام کارهای خانه باهم شریک هستیم و اگر انجام دهی واقعاً از آن قدردانی می‌کنم. ” به‌این‌ترتیب، با اطمینان از اینکه او احساس حمله نمی‌کند، می‌توانید از خرابکاری در روابط خود جلوگیری کنید.

به‌جای کارهایی که فکر می‌کنید شریک زندگی‌تان اشتباه انجام می‌دهد، روی احساساتی که تجربه می‌کنید، تمرکز کنید. 

5- بایدها و نبایدها

حتی اگر واقعاً احساس می‌کنید شریک زندگی‌تان نادرست رفتار می‌کند یا واکنش نامناسبی نشان می‌دهد بسیار حیاتی است که هرگز به آنها نگویید که درباره مسائل مختلف چه احساسی باید داشته باشد یا نداشته باشد. همان‌طور که شما دوست ندارید کسی با شما همین کار را بکند.

“هرگونه صحبت در مورد بی‌اعتبار کردن احساسات شریک زندگی‌تان اشتباه است.”

 برداشت مردم ازآنچه اتفاق افتاده یا نیفتاده متفاوت است. دست‌کاری و اصلاح احساسات شریک زندگی‌تان قطعاً سوءاستفاده عاطفی است.  بنابراین به این نوع اظهارات نپردازید، حتی اگر بیشتر ناراحت شدید. 

6-  ساختن قوانین و دستورالعمل‌ها

طبیعی است که انتظار رفتار خاصی از شریک زندگی خود داشته باشید، اما ایجاد دستورالعمل خاص یک طرفه  و سپس به اجرا گذاشتن آنها می‌تواند واقعاً مضر باشد.

“دستورالعمل‌های یک طرفه باعث مرگ هر رابطه‌ای می‌شود.”

در یک رابطه، مهم است که درک کنید قوانین یا انتظارات شما حتماً وحی منزل و لازم‌الاجرا نیست و نیاز به تأیید طرف مقابل هم دارد.  

” این بدان معناست که پیش از آنکه مشکلی ایجاد شود، در مورد مرزها و انتظارات در روابط  صحبت کنید. اگر از قبل همه‌چیز موردبحث قرارگرفته باشد، دیگر نیازی به وضع قوانین جدید ندارید.

7- توقع ذهن‌خوانی

وقتی باکسی در ارتباط هستید، او نمی‌تواند ذهن شمارا بخواند. این بدان معنی است که اگر  چیزی که نیاز دارید را به او نگویید این مسئله می‌تواند باعث مشکلات فراوان شود.

“به او بگویید که شما نمی‌خواهید قبل از تعهد داشتن به هم، رابطه جنسی برقرار کنید، اما اگر شما به‌طور جدی از گفتن این موضوع غفلت کنید وقتی از شما ناآگاهانه درخواست این موضوع را می‌کند ممکن است فشار زیادی به شما وارد شود.

 ” اگر در مورد نیازهای خود شفاف نباشید، این وضعیت ناراحت‌کننده می‌تواند در همه مراحل رابطه ایجاد شود “.

8- عدم حل مسئله، قبل از اینکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود

اگر چیزی در رابطه شمارا آزار می‌دهد، بسیار حیاتی است که زودتر از موعد آن را حل کنید.

حل مسائل کوچک به شریک زندگی شما کمک می‌کند تا عاقلانه‌تر و عمیق تر با شما ارتباط برقرار کند.” به‌علاوه، به شما کمک می‌کند تا از مشکلات بزرگ‌تری مانند خیانت یا جدایی پیشگیری کنید .

9- نشان دادن عدم علاقه به نظرات و ایده‌های آنها

اگر نمی‌توانید راهی برای برقراری ارتباط  مناسب و حمایت از شریک زندگی خود و نظرات آنها پیدا کنید، روابط شما می‌تواند خراب شود.

“یک عمل آسیب‌زا که بسیاری انجام می‌دهند [نشان دادن] تحقیر نسبت به شخص دیگر و ایده‌های آنها است. آنها این نظرات را کمرنگ می‌کنند، از بین می‌برند یا با دیدگاه و احساسات شخص دیگر بی‌اهمیت رفتار می‌کنند و این می‌تواند به‌مرورزمان برای یک رابطه کشنده باشد.

 بنابراین حتی اگر رؤیاهای شریک زندگی شما کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد، با بخشی از آن رؤیا ارتباط برقرار کنید و اگر ایده‌های آنها واقعاً آشکار می‌سازد که شما کاملاً متفاوت فکر می‌کنید، بهتر  است در این رابطه تجدیدنظر کنید.

10- گوش ندادن به او

ممکن است واضح به نظر برسد، اما باید به شریک زندگی خود گوش دهید، حتی وقتی شمارا اذیت می‌کند.

“اغلب اوقات، بحث‌ها به رقابتی تبدیل می‌شوند که چه کسی می‌تواند اوضاع را بیشتر درک کند و مشکل را بهتر حل یا مدیریت کند.”

آنها دائم از خود دفاع می‌کنند و هیچ‌وقت واقعاً به حرف‌های طرف مقابل گوش نمی‌دهند. اگر شرکای زندگی وقت لازم را برای گوش دادن و تلاش برای درک دیدگاه طرف دیگر اختصاص دهند، آنها می‌توانند بسیار ساده‌تر هر مشکلی را حل یا مدیریت نمایند.

11- طرح مشکلات در زمان اشتباه

بااینکه صراحت و صداقت سنگ بنای روابط سالم است، شما باید بدانید که در مورد مسائل خود کی و کجا صحبت کنید. برخی زمان‌ها و برخی مکان‌ها مناسب این نوع مکالمات نیست.

“سعی کنید که در زمان اشتباه نباشید.”

“وقتی یکی از شما عصبانی، دارای استرس، خسته یا گرسنه است، معمولاً زمان مناسبی برای مطرح کردن موضوعاتی که باعث بحث‌وجدل می‌شود نیست” .

تا زمانی که موقع آن نشده است صبر کنید  و سپس درباره آنچه شمارا آزار می‌دهد حرف بزنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید از بحث‌های غیرمنطقی و احساسی  هنگام درگیری جلوگیری کنید.

12- عدم پذیرش اقدامات جبرانی

ممکن است تلاش برای نشان دادن یا پذیرش علائم محبت در هنگام درگیری گیج‌کننده به نظر برسد، اما کارشناسان توصیه می‌کنند که واقعاً باید این‌طور باشد.

“این بدان معناست؛ زمانی که اوضاع ارتباطی شما خوب پیش نمی‌رود یک نفر یا هردو سعی در بالا بردن خلق‌وخو و انرژی با معاشقه یا شوخ‌طبعی کنند.

 حتی با فرض اینکه طرف مقابل صحبت نمی‌کند یا با شما جدی صحبت می‌کند، در عوض از لحظه‌ای برای سرد کردن فضا و آرام کردن خود و یکدیگر استفاده کنید.

یک شوخی یا لبخند در میان درگیری یک روش واقعاً سالم برای نشان دادن عشق است.

 

“واقعیت این است که همه ما اشتباه می‌کنیم. هر زوج می‌توانند اشتباهات زیادی انجام دهند.” تا زمانی که یاد بگیرند که در مورد مسائل به‌طور سازنده بحث کنند ، سریع ببخشند،  از آن اشتباهات درس بگیرند و در روابط خود رشد را ادامه دهند.

” بنابراین حتی اگر شما در شروع مسیر خرابکاری کرده‌اید، اگر در مورد آن صادق باشید و مایل به جبران و تعدیل آن هستید، بازگشت به مسیر کاملاً ممکن است “.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *