12 روش برای اینکه دست از سرزنش‌کردن خود بردارید!

درحالی‌که درد زیادی را برای تبدیل‌شدن به یک “بزرگ‌سال واقعی” پشت سر می‌گذاریم، می‌فهمیم که ما مسئول همه‌چیزهایی که وارد زندگی‌مان می‌شود نیستیم، اغلب چیزهایی وجود دارد که نباید از وقوع آن عذرخواهی کنیم!

چرا در زندگی غالباً به خاطر چیزهایی خودمان را سرزنش می‌کنیم که اصولاً تحت کنترل ما نیست ؟

چون احساس می‌کنیم باید همه‌چیزهایی  که اشتباه شده است را اصلاح کنیم و این مسئولیت زندگی ماست.

بااین‌حال  وقتی‌که دردهای فزاینده‌ای را برای تبدیل‌شدن به یک فرد بالغ پشت سر می‌گذاریم متوجه می‌شویم که تصور اینکه ما تنها مسئول همه‌چیزهای اشتباهی که وارد زندگی‌مان شده است؛ حقیقتی کاملاً تلخ و نادرست است. برخی اوقات موضوعاتی وجود دارد که ما نباید بابت آنها عذرخواهی کنیم.

پس من اینجا هستم که بگویم متأسفم؛  اما پشیمان نیستم چون چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که من قادر به کنترل آنها نیستم و شما هم همین‌طور! پس آنها را همین‌طور بپذیرید.

در ادامه 12 موردی که نباید خودمان را به خاطرش مقصر بدانیم، آمده است. هرچه زودتر آنها را یاد بگیریم شادتر زندگی خواهیم کرد.

1-  احساسات شما

اگر زیاد گریه می‌کنید، خیلی نگران هستید یا به خاطر چیزی که خیلی برایتان بسیار باارزش است دلتان شور می‌زند، خودتان را سرزنش نکنید. در احساسات چیزی به نام بیش‌ازحد وجود ندارد هرچه زودتر این را یاد بگیریم ازلحاظ عاطفی سالم‌تر خواهیم بود.

2- نحوه برخورد با آن احساسات

هر حرفی را که  دلتان می‌خواهد در یک نامه بنویسید. در را به‌شدت به هم بکوبید و از این کار احساس گناه نکنید برای کاری که دوست دارید تلفن خودتان را خاموش‌کنید و از کمی غیرمجاز بودن نهراسید. همه به روش خود چالش‌ها را سپری می‌کنند.  

3-  حرف‌های مردم

این تقصیر شما نیست که کسی  مدل موهای شمارا نمی‌پسندد، مواضع شما در مورد سیاست یا نحوه مراقبت از خودتان را دوست ندارد. مشکل آنهاست؛ اگر به روشی که برای شما ارزش دارد رفتار می‌کنید،  آنهایی که شمارا دوست دارند، شمارا همان‌طوری که هستید می‌پذیرند.

4-  شکست‌های ناچیز

و شکست‌های بزرگ  همان‌هایی هستند که ما را می‌سازند،  ما انسان هستیم و اشتباه در طبیعت ماست. ما دیگران را به خاطر اشتباهاتشان می‌بخشیم حالا وقت آن است که خودمان را هم با همان حسن نیت ببخشیم.

5- شرایط شخص دیگر

داستان خود را با داستان شخص دیگر مقایسه نکنید. شرمگین بودن از نداشتن چیزهایی که کس دیگری دارد از توان مدیریتی روح ما بیشتر است.

6-  نیازهای شما

انسان‌ها بسیار پیچیده هستند، بنابراین نیازهای ما  با دیگران بسیار متفاوت است. به خاطر توقع بیجای دیگران خودتان را آزار ندهید و احساس شرم نکنید. لازم نیست عذرخواهی کنید تا آنها به خواسته‌های غیرمعمول خود برسند.

7- گناهان لذت‌بخش

اگر می‌خواهید یک فیلم خاص! را ببینید یا یک ظرف بزرگ سیب‌زمینی سرخ‌کرده با پنیر نوش جان‌کنید زیاد احساس شرمندگی نکنید. کاملاً قابل‌قبول است که گاهی خودِ خودتان باشید. آنچه را دوست دارید در آغوش بگیرید و آن را پنهان نکنید.

8-  از چیزی بترسید

برخی از ما با توانایی نترسیدن از خیلی چیزها متولدشده‌ایم و خیلی از ما نازک‌نارنجی به دنیا آمده‌ایم. زندگی یک سری آزمون‌وخطای دائمی است. شما هدایای منحصربه‌فردی دارید که می‌توانید برای داشتن جهانی متفاوت،  به دیگران ارائه دهید.

9-  قرار دادن خود در برابر کس دیگری

رابطه‌ای که با قلب، ذهن و روح خوددارید مهم‌ترین رابطه‌ای است که می‌توانید داشته باشید. مشکلی نیست که  برخی اوقات کمی خودخواه باشید .

10-  اعتماد به کسی که نباید داشته باشید

خیانت و شکستن قلب شما احساسی است که می‌تواند کل  زندگی‌تان را نابود کند و بدتر از آن احساس سرزنشی است که با آن به خودتان صدمه می‌زنید  آنها مسئول این رفتار بد هستند  نه شما.

مردم نقص دارند. بعضی‌اوقات این نقص‌ها در ابتدای یک رابطه ظاهر می‌شوند و برخی اوقات تا سال‌ها آشکار نمی‌شوند. اگر نخواهیم باکسی ارتباط برقرار کنیم چون ممکن است بعدها به ما آسیب برساند، باعث زندگی  ملالت باری خواهد شد که نتیجه آن تنهایی محض است و هیچ‌چیز بدتر از آن نیست.

11-  یک رابطه خاتمه یافته

معنای بودن برخی آدم‌ها در زندگی‌مان فقط برای عبرت گرفتنمان بوده است و نه چیز دیگری، به همین سادگی!

12- هر اتفاقی که درگذشته افتاده است

بها دادن به گذشته مانند پوشیدن لباس‌های از مد افتاده و منفور گذشته می‌باشد. حالا زمانی است که می‌توانید آگاهانه یک زندگی متفاوت داشته باشید. هر رویداد منفی درگذشته متعلق به همان زمان بوده است تنها مسیری که وجود دارد حرکت به سمت جلوست و این واقعاً زیباست. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *