قبل از یادگرفتن این نکات وارد یک رابطه عاطفی نشوید !

10 مهارت زندگی که باید قبل از شروع یک رابطه عاشقانه بلد باشید!

مدت و سلامت یک رابطه عاشقانه فقط به میزان سلامت روان دو طرف بستگی دارد.

حتی اگر فکر می کنید شما در رابطه تنها کسی هستید که از سلامت روان برخوردار هستید باید بدانید که همیشه جایی برای پیشرفت بیشتر وجود دارد .

از آنجایی که ما بطور 100% کامل نیستیم،  یا از آنجایی که ممکن است در یک رابطه ناسالم گیر کرده باشیم. ممکن است کارهایی را انجام دهیم که در این رابطه دچار مشکل شویم.

پس باید کارهایی را یادبگیریم تا بتوانیم در زمان حساس به داد خودمان برسیم .

متاسفانه در اکثر مواقع وقتی ما وارد یک رابطه عاشقانه می شویم، تازه شروع به یادگیری مهارتهای لازم در این رابطه می کنیم اما باید بدانیم که بنیان یک رابطه با خود شما و چگونگی شخصیت تان شکل می گیرد که البته خودتان این موضوع را بطور غریزی می دانید!

مهارتهایی که می بایست قبل از شروع یک رابطه بلد باشید:

به تنهایی عاشق خودتان هم باشید!

در بسیاری از مواقع وقتی در ابتدای یک رابطه هستید، همه کارهایتان را باهم انجام می دهید و انگار که هر دوی شما را با یک حلقه به هم وصل کرده اند ، این عالی است اما باید بدانید که حفظ استقلال برای هر کدام از شما درعین داشتن یک رابطه عاطفی ، می تواند در آینده باعث شادی شما بشود.

گفته می شود که لذت بردن از زمانهایی که تنها هستید کلید شادی است ! چه زمانی که تنها هستید و چه زمانی که یک زوج خوشحال می باشید.

شما می بایست تمام کارهایی را که دوست دارید، انجام بدهید . سگتان را به پیاده روی ببرید، در یک کافه کارتان را انجام دهید، فیلمی که دوست دارید مخفیانه تماشا کنید را ببینید و …

 مهم این است که با خودتان راحت باشید.

در حالی که من دوست دارم همه لحظاتم را با شریک عاطفی خود باشم برای خودم هم  نیاز به لحظات تنهایی دارم و این باعث می شود تا ذهنم را خالی کنم، کارهایم را انجام بدهم و از خودم مراقبت کنم .

نکته کاربردی :

کارهایی را که قبل از یک رابطه برای خودتان انجام می دادید را به یاد بیاورید و آنها را ادامه دهید .مثلاً من یک کافه می رفتم که از آنجا هم آرامش می گرفتم و هم مطالعه می کردم الآن چند وقتی است که همسرم هم برای ناهار یا خوردن قهوه به اینجا می آید ولی من تنهایی این مکان را بیشتر دوست دارم .

شاید هم دوست دارید به تنهایی در مسیری رانندگی کنید یا دوباره قسمتهایی از یک سریال را ببینید که هنگام دیدنش می توانستید در تنهایی گریه کنید .

برای از بین نرفتن رابطه حسادت را فراموش کنید!

 

بعد از اینکه در یک رابطه ناسالم به شما خیانت شده است،  حالا دچار چالش ذهنی شده اید که ممکن است رابطه های دیگر هم به نتیجه خوبی نرسد. هم حساسیت شما بالاتر رفته است و هم حسادتتان نسبت به افرادی که فکر می کنید رقیب شما هستند.

البته حسادت فقط به عشق ختم نمی شود ممکن است شما به همکاری که از شما بهتر خودش را نشان می دهد هم حسادت کنید یا به برادر و خواهری که همیشه مورد ستایش دیگران بوده اند و یا حتی یک دوست که به نظر بدون عیب و نقص می آید.

در درصد زیادی از موارد، حسادت باعث احساس مالکیت در یک رابطه می شود و آن را ویران می کند.

 نیازی نیست خودتان را با بقیه مقایسه کنید سرتان را بالا بگیرید و به راه خود ادامه دهید.

نکته کاربردی:

عشق به خود و تایید مثبت خودتان را تمرین کنید.شما عالی هستید و لایق همه چیزهای خوبی که در زندگیتان وارد می شود.

اگر رفتار شریک زندگیتان شما را ناراحت می کند حالا زمانی است که باید با او درباره احساس ناراحتی خود صحبت کنید.

پول خود را مدیریت کنید!

 

هیجانی برخورد نکردن با پول یک مهارت عالی است اما همانطور که می دانید ابتدای یک رابطه، پرشور و هیجان است و شما دوست دارید که طرف مقابل را تحت تاثیر قرار دهید و بهترین قرارها، قرارهای احساسی و پر از هیجان است .

عالی است!  اما اگر این کار را بیش از حد ادامه دهید در آخر هر ماه از هزینه هایی که کرده اید غافلگیر می شوید.

داشتن ایده خوب برای قرارهای کم خرج بسیار عالی است.برخی از قرارها می تواند اصلاًهیچ هزینه ای نداشته باشد و حتماً یک هدیه غافلگیر کننده نباید بسیار گران باشد.

نکته کاربردی :

قرارهایی را برنامه ریزی کنید که در آن هزینه زیادی اتفاق نمی افتد و در این حالت فقط در کنار هم هستید.  مثلاً با هم پیاده روی کنید، به تماشای یک فیلم بروید، یک شام خانگی خوب با هم بخورید و …

اینها همه ایده های کم خرجی هستند که کمتر به کیف پول شما صدمه می زند.

استرس خودتان را مدیریت کنید!

یافتن راههای مقابله با استرس نه تنها در یک رابطه عاشقانه بلکه در همه جنبه های زندگی مهم و ضروری است. می توانید به کلاس یوگا بروید .یک پیاده روی ساده در پارک بکنید.کمی مطالب شاد و مفرح در آخر روز بخوانید و …

 هر کاری می توانید برای کاهش استرس انجام دهید چون ما غالباً استرسمان را روی افراد نزدیکمان خالی می کنیم در حالی که اینکار اصلاً لازم نیست .

یافتن راههای سالم برای مقابله با استرس باعث می شود تا آخر روز بتوانید در آغوش شریکتان غرق آرامش شوید و حتماً اینکار بهتر از ریختن بار استرس،  برای او و خودتان می باشد که نتیجه ای جز استرس بیشتر نخواهد داشت.

داشتن مهارت لازم برای کنترل استرس باعث می شود که کمتر شریک زندگی خود را سرزنش و انتقاد کنید.

 

مدیریت زمان عالی داشته باشید!

اهمال کاری و تنبلی و نداشتن مدیریت زمان مشکل بسیاری از ماست و وقتی در یک رابطه قرار میگیریم این مشکلات بدتر هم می شود چون حالا دیگر تمام تمرکز ما برای گذراندن وقت با شخصی است که او را دوست داریم پس بقیه کارها را بیشتر پشت گوش می اندازیم.

گذراندن تعطیلات با او بسیار لذت بخش است اما در صورتی که کارهای  واقعی دیگرتان که دیگر زمانی برای به پایان بردنشان نمانده است را به تاخیر نیاندازید .

آنچه شما لازم دارید تعادل در گذراندن زمان با یک شریک عاقل است.

نکته کاربردی :

داشتن یک لیست از انجام کارها و یا اپلیکیشن هایی که برای برنامه ریزی زمان وجود دارد برایتان بسیار مفید است .

رویاهای خود را دنبال کنید و آنها را در الویت قرار دهید!

کار بسیار دشواری است که هم در یک رابطه عاشقانه حضور زیادی داشته باشید و هم دنبال اهداف و رویاهای خود باشید. به هرحال خیلی  از اوقات درحالی که در یک رابطه هستید خودتان هم نمی دانید کاری که در حال انجامش هستید در راه رسیدن به اهدافتان کمکتان می کند یا فقط برای دلخوشی طرف مقابل انجام می شود.

هر زمان که تفکر “ما” به جای “من” در این رابطه بیش از حد اتفاق بیافتاد و از اهدافتان دور افتادید بدانید که الان همان زمان “نه” گفتن می باشد و نباید اهداف خوب خودتان را به خاطر تمایلات طرف مقابل فدا نمایید .

یک رابطه سالم و متعادل نیاز هر کسی می باشد . داشتن یک شریک عاطفی جذاب فقط قسمتی از زندگی شما می باشد و او موقعی جای درستی در زندگی شما دارد که تشویق کننده شما برای رسیدن به اهداف عالی شما باشد وگرنه نباید در زندگی شما جایی داشته باشد.

خودتان را بشناسید!

  • رفتار شما چه تاثیری روی دیگران دارد ؟
  • چه چیزهایی را باید در خود تغییر دهید ؟ سعی کنید این موارد را بدون اینکه زیاد هم از خود انتقاد و سرزنش کنید انجام دهید .
  • خارج از یک رابطه چه جور آدمی هستید ؟
  • در رابطه عاطفی چگونه شریکی هستید ؟

 جواب درست به این سوالات،  قبل از اینکه وارد یک رابطه جدی شوید، بسیار مهم است.

شناخت خود در داخل و خارج یک رابطه برای داشتن یک رابطه درست در کنار شریکتان بسیار حائز اهمیت است .

به خودتان اجازه تصورات بی فایده را ندهید !

  • آیا شما عاشق تصوراتی مثل تئوری توطئه هستید؟
  • دوست دارید در خانه پیتزا درست کنید و بخورید ولی از خطر ترور بیولوژیک توسط دشمنان از رستوران غذا نخرید ؟
  •  رفتن به میهمانی شما را ناراحت می کند ؟ دوست دارید در خانه بنشینیدو مستندهای مسخره تلویزیون را ببینید ؟

زندگی خیلی کوتاه است و دائم به شما می گوید که  تو اصلاً هیچ شخص مهمی نیستی و  وقت زیادی را تلف کرده ای ! در ضمن به شما یادآوری می کند که تلاش نکنید که وانمود کنید کس دیگری هستید . این اشتباه است !

داشتن یک رابطه خوب به شما کمک می کند تا از گذران زندگی احساس پشیمانی نکنید و به جای داشتن یک ارتباط خوب، در گوشه ای بیهوده کز نکنید.

کوله بار خود را بررسی کنید!

  • چه چیزی را برای خود نگه داشته اید؟
  • آیا باری که حمل می کنید بر دوست داشتن کسی یا دوست داشتن شما توسط کس دیگری تاثیری دارد ؟

یادتان باشد که تجربه ها و آسیب هایی که در زندگی به ما رسیده است می تواند زندگی حال ما را بسیار تحت تاثیر قرار دهد .

شفای صدماتی که دیده ایم به این سادگی ها نیست حتی اگر بدانید که این آسیب ها چطور بر زندگی انسان تاثیر می گذارد و در اکثر مواقع دشوار است که آثارش را از زندگی خود حذف کنیم.

شاید شما در حال بهبودی هستید ولی باید بدانید که آن چیزهایی که حمل می کنید چیستند و چطور می توانید از بدنتان و روانتان محافظت نمایید.

مهارتهای ارتباطی را یاد بگیرید!

مهارتهایی که در تمام ابعاد زندگی شما تاثیر دارد .

گاهی اثر مکالماتی که با افراد نزدیک خود دارید باعث می شود که آرزو کنید کاش هیچ وقت در آنجا نبودید تا آن حرفها را می زدید یا می شنیدید .

توانایی برقرار ساختن یک ارتباط موثر و چگونگی ارائه درخواستها از افراد مختلف بلوک های ساختاری یک ارتباط سالم و پایدار است.

عدم برقراری یک ارتباط موثر و سالم گاهی باعث سوءتفاهم شده و  نیازها و خواسته های منطقی شما را خاکستر می کند.

اینکه بتوانید به وضوح درخواست های خود را برای طرف مقابل تشریح کنید بدون اینکه باعث ناراحتی شما بشود می تواند در ساختن یک رابطه سالم نقش داشته باشد، نه اینکه اعتقاد داشته باشید که یک رابطه عاشقانه قادر به حل همه چیز خواهد بود.

نکته کاربردی:

قبل از شروع یک مکالمه دشوار و ناراحت کننده، نکاتی را که می خواهید بگویید یادداشت کنید تا بتوانید افکار خود را سامان دهی نمایید و اطمینان حاصل کنید که قادر هستید هر آنچه در ذهن دارید را بدون دردسر به زبان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *