10 آسیب مهلک والدین عصبی و پرخاشگر، بر آینده کودکان !

کودکان از آنجا که همه چیز را طبق طبیعت خود به صورت دقیق و کامل ضبط می کنند به صورت ناخودآگاه همه جزییات رفتارهای پدرو مادر را در ذهن خود ذخیره می کنند. اما چون نمی‌توانند تحلیل درستی داشته باشند پس عکس العمل های آنها بسیار با بزرگترها متفاوت است.

علت بسیاری از رفتارهای نامناسب کودکان، مانند شب ادراری، دندان قروچه ، ناخن خوردن، ترس از تاریکی ، ترس از تنهایی ، کم حرفی، لکنت ، رفتارهای عصبی الگوبرداری شده از والدین و  ….. در آنها از پیامدهای همین دعواها می باشد.

و مهمتر از این عوارض،  اثرات بسیار مهلک آن در آینده کودکان می باشد.

کودکانی با پدر و مادرهای عصبی و پرخاشگر، آینده ای بسیار متفاوت از کودکان رشد یافته در خانواده های آرام دارند.

به طور مثال ؛ آمار طلاق بین مردان و زنانی که در کودکی کج خلق و پرخاشگر بوده اند، دوبرابر افرادی است که در سنین کودکی آرام و خوش خلق بوده اند.

اثرات خشم زهرآلود والدین تا همه عمر بر جسم و جان آنها سنگینی خواهد کرد.

در ادامه فقط به 10 آسیب مهلک خشم و پرخاشگری والدین بر کودکان می پردازیم.

1- پایین بودن عزت نفس و اعتماد به نفس !

از آنجایی که این کودکان در سنین کم هر زمان لازم بوده است که برای رشد سالم خود ابراز وجود نمایند با تحقیر تنبیه ، سرزنش یا رفتار خشن والدین عصبی خود مواجه شده اند، در ابراز وجود و قاطعیت دچار اشکالات اساسی می باشند.     

2- اختلال هویت !

درصد بالایی از هویت هر فرد در نوجوانی شکل می گیرد اما در خانواده های آشفته با والدین خشمگین ، به خاطر جو ناآرام خانه ،  آنها دچار سردرگمی و اختلال هویت وجودی خواهند شد. آنها به دنبال الگویی برای سرمشق گرفتن برای زندگی آینده خود هستند ولی آن را در خانواده خود نمی جویند.  

3- محرومیت هیجانی و عاطفی !

کودکان در این  نوع از خانواده ها معمولاً با احساسات خود غریبه اند . به علت سرکوب شدن دائم عواطف و احساسات خود توان و روش ابراز درست احساسات سالم خود را ندارند. این مشکل در زندگی آینده آنها موجب اتفاقات غم انگیزی در ارتباط با همسر یا دیگران خواهد شد.

4- نداشتن مهارت ارتباط با افراد غریبه!

از آنجایی که این افراد در خانواده خود همیشه دچار سرکوب و تحقیر بوده اند ، به خاطر مراقبت از خود مجبور به عقب نشینی و عدم بروز درست خود شده اند پس  این رفتار را نسبت به ادمهای دیگر هم تکرار می کنند و از ترس عدم پذیرش ، ارتباط گیری برایشان بسیار سخت خواهد بود.

5- تمایل به باج دادن به افراد!

چون در خانواده های عصبی کودکان مجبور به راضی نگاهداشتن والدین خود به خاطر عدم آسیب بیشتر بوده اند و همواره درحال باج دادن به آنها برای رفع نیازهای اولیه و طبیعی خود شده اند این رفتار در آینده آنها به طور ناخودآگاه تکرار می شود.  آنها فکر می کنند می بایست همه را از خود راضی نگاه دارند.

6- انتقاد دائم از خود!

رفتارهای بد والدین باعث شده است که موفقیت برای این کودکان کم رنگ و بی ارزش باشد .آنها به جای تشویق و پشتیبانی،  معمولاً با تحقیر و سرزنش و ناکامی مواجه می شدند . این عوامل باعث می شود در آینده نتوانند موفقیت های  واقعی زندگی خود را با ارزش درک کنند و بیشتر به  شکستها و عیبهای خود تمرکز می کنند.

7- عذرخواهی های بی قاعده!

بسیاری از این کودکان در مواجهه با والدین عصبی  خود مجبور به عذرخواهی مکرر،  به خاطر عدم آسیب بیشتر بوده اند و این عادت در همه زندگی آنها تکرار خواهد شد.

8- عدم قاطعیت برای گرفتن حق خود!

قاطعیت و ابراز وجود در زندگی این کودکان مصادف بوده است با تحقیر و تنبیه بیشتر ! پس به طور ناخودآگاه یاد گرفته اند که در مقابل ظلم و پایمال شدن حق خود سکوت کنند.

9- افسردگی و اضطراب!

روزهای بیشماری در زندگی این کودکان با ترس و اضطراب تنبیه و تحقیر طی شده است و این رویه سلامت روان آنها را دچار اختلالات جدی کرده است.

10- تندخویی و پرخاشگری افراطی!

الگوپذیری از والدین عصبی و پرخاشگر در برخی از کودکان،  منجر به افرادی خشمگین ، بداخلاق و پرخاشگر خواهد شد . این کودکان روشی بهتر برای زندگی نیاموخته اند و زندگی خود و دیگران را مانند خود تلخ خواهند کرد.

 

دوره کامل کنترل و مدیریت خشم و پرخاشگری

190,000 تومان 123,000 تومان

مدرس : مجید میری

مدت دوره :  13 جلسه درس‌گفتار شامل 243 دقیقه فایل صوتی 

نوع دوره : غیر حضوری

مخاطبین : همه افراد بالای 18 سال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *